تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

طناب کوهنوردی

   

   

  طناب کوهنوردی

  همانطور که می دانید یكی از وسایل قدیمی ، اولیه و ضروری كوهنوردی ، طناب است . در كوهنوردی زمستانی و هیمالیایی ، غارنوردی ، سنگنوردی ، یخنوردی و دره نوردی ، طناب از وسایل اصلی در صعود و فرود می باشد . در واقع سایر ابزار فنی كوهنوردی به نوعی در ارتباط و تماس با طناب می باشند . طناب وسیله ارتباطی و حمایتی بین كوهنوردان می باشد .

  طناب های كوهنوردی دارای قطر ها و كاربردهای متنوعی به شرح زیر می باشند :
  قطر طناب به میلیمتر / كاربرد / تحمل شوك به کیلوگرم / تحمل وزن به کیلوگرم
  3 / بندكفش ، بند حمایت چكش و سایر ابزار / صفر / 250
  5 / طنابچه پروسیك ، ركاب / صفر / 620
  7 / طناب انفرادی ، فرود دولای اظطراری ، بلوك / صفر / 1335
  8 / طناب انفرادی ، فرود دولای اظطراری ، بلوك / 490 / 1700
  9 / طناب انفرادی ، دولا صعود و فرود ، بلوك ، صندلی / 570 / 1990
  11 / یك لا صعود و فرود / 1050 / 2800
  12 و 13 / تیرول

  اخیرا سایزهای میانه و زوج دیگر نیز توسط كارخانجات مختلف ساخته شده است ؛ مانند 10.5 میلیمتر و غیره . معمولا طنابهای سایز فرد برای سنگنوردی و سایز زوج برای یخنوردی بكار می روند . بر خلاف طناب های معمولی و پلاستیكی كه الیاف آن بصورت مارپیچی بدور هم پیچیده و در نتیجه رویه آنها مواج است ؛ طناب كوهنوردی از رشته هایی موازی و سفید رنگ از جنس ابریشم مصنوعی و پریلون در داخل یك روكش محافظ رنگارنگ و بافتنی تشكیل شده است . در شركت های مختلف تولید كننده طناب كوهنوردی ، رنگ و یا شكل بافت این روكش متفاوت می باشد .
  یك حلقه طناب صعود و فرود كوهنوردی معمولا 50 یا 40 متر طول و 10 تا ۱۱ میلیمتر قطر و هر متر آن دو تا سه هزار تومان قیمت دارد ! در دو سر طناب یك نوار چسب سفید رنگ وجود دارد كه مشخصات طناب از قبیل قطر ، طول ، كاربرد ، خصوصیات فیزیكی و ... با علایمی مشخص و استاندارد نوشته شده است . برخی از خصوصیات فیزیكی كه در طنابهای جدید دیده می شود عبارتند از : ضد آب بودن ( مخصوص صعود های زمستانی ، غارنوردی و یا دره نوردی ) ، مقاومت در برابر سایش به لبه های تیز و برنده ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و ... . بطور كل طنابهای كوهنوردی به دو نوع استاتیك و دینامیك تقسیم بندی می شوند .

  تعاریف :
  ۱ - طناب دینامیك : بدلیل موازی بودن رشته های داخلی و جنس آن حالت ارتجاعی دارد و هنگام سقوط كوهنورد كمی افزایش طول میابد كه در نتیجه باعث كاهش میزان ضربه وارده به كوهنورد می گردد . كاربرد اصلی آن در جایی است كه احتمال سقوط وجود داشته باشد ، مانند سنگنوردی و یخنوردی .
  ۲ - طناب استاتیك : رشته های داخلی آن كمی حالت بافت مارپیچی داشته و فاقد حالت ارتجاعی بوده و كاربرد آن بیشتر در جایی است كه بر روی طناب صعود و فرود انجام می گیرد . مانند غارنوردی و صعود زمستانی ( هیمالیایی ) .
  ۳ - تحمل شوك : شوك ناشی از وزنه ای ( با عدد مشخص شده در جدول فوق ) از ارتفاع یك متر .
  ۴ - تحمل وزن : تحمل وزنی ( با عدد مشخص شده در جدول فوق ) در طول طناب بدون هیچ سقوط و شوكی .
  ۵ - طناب انفرادی : طناب شخصی كه هر كوهنورد ( در هر رشته ای ) باید در كوله خود داشته باشد . قطر این طناب بین ۶ تا 9 میلیمتر و طول آن بین 6 تا 7 متر است . این طناب در مواقع مختلف كاربردهای فراوانی دارد ؛ از جمله : درست كردن صندلی اظطراری فرود و صعود ، حمل مجروح و ... . 6 - تیرول : طنابی كه بین دو نقطه مرتفع ( دو سوی یك دره و یا رودخانه ) بصورت افقی و یا شیب دار بسته شده و جهت حمل و انتقال بار و یا افراد از آن استفاده می شود .

  نكات ایمنی :
  ۱ - هیچگاه طناب روی لبه تیز سنگ و خاك كشیده نشود ! ۲ - مواظب باشید كه طناب داخل مواد روغنی نیافتد ! ۳ - طناب را تنها با آب سرد ( یا بسیار ولرم ) بشویید . در صورت نیاز از مواد شوینده ای كه برای پوست انسان مضر نیستند ( مانند صابون ، مایع دستشویی ، شامپو و ... ) نیز می توانید به اندازه کم استفاده كنید ! ۴ - طناب شسته شده را بدور از تابش مستقیم آفتاب و منابع حرارتی دیگر پهن كنید تا جریان هوا آنرا خشك نماید ! ۵ - هنگام صعود های متوالی از هر دو سر طناب استفاده كنید تا پیچش ، اصطكاك و ساییدگی در تمام طناب تقسیم شود . ۶ - تعداد شوك هایی كه یك طناب می تواند تحمل كند محدود است ، بنابر این از كارهایی كه شوك های متوالی به طناب وارد می سازد (‌ مانند بكسل ماشین ، طناب كشی و ... ) با طناب كوهنوردی خودداری نمایید ! ۷ - از طناب دیگران كه نمیدانید چه بلاها و شوك هایی را تحمل كرده است در صعودهای جدی استفاده ننمایید ! ۸ - و مهمترین نكته این كه طناب جان كوهنورد است . هیچگاه جان خود و یا دیگران رازیرپاله نکنید

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 6 شهريور 1390 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160391
 • بازدید امروز :331703
 • بازدید داخلی :38617
 • کاربران حاضر :236
 • رباتهای جستجوگر:376
 • همه حاضرین :612

تگ های برتر